International Cats Calendar to projekt eTwinning, w którym uczestniczyli nauczyciele i uczniowie z Rumunii, Włoch, Serbii, Słowenii, Grecji, Ukrainy, Turcji, Bułgarii, Łotwy, Chorwacji, Mołdawii i Macedonii Północnej.
Celem projektu było pogłębienie wiedzy na temat najsłodszych zwierząt żyjących na ziemi, czyli kotów. Dzięki temu projektowi uczniowie rozwinęli swoją wrażliwość i miłość do świata kotów. Pracując w mieszanych, międzynarodowych zespołach, uczniowie rozwinęli swoje umiejętności informatyczne i językowe, poprawili umiejętność rozwiązywania problemów i ducha przedsiębiorczości, jednocześnie nawiązując przyjaźnie z rówieśnikami z Europy.
W trakcie projektu zastosowano metody dydaktyczne zgodne z tematyką projektu, metody pobudzające kreatywność. Uczniowie pracowali indywidualnie lub w czteroosobowych grupach tworząc finalne produkty wysoko cenione przez partnerów projektu. Zastosowane nowatorskie metody to: praca grupowa, burza mózgów, badania oparte na zadanym temacie, samodzielna obserwacja, problematyzacja, projekt i wykorzystanie wyszukiwarki Google.
Warsztaty zostały włączone do programu nauczania. Warsztaty były interaktywne i wymagały od uczniów kreatywności. Co nie mniej ważne, były również wykorzystywane na zajęciach z języka angielskiego, ICT, doradztwa i rozwoju osobistego, ponieważ przyczyniały się do kształtowania umiejętności komunikacji, współpracy, badań i korzystania z technologii.
Uczestnicząc w tym projekcie, uczniowie nauczyli się, jak zintegrować z lekcją narzędzia Web 2.0, używając smartfona i laptopa. Wyniki działań miały formę cyfrową (broszury, piosenki, kalendarze, wiadomości wideo, puzzle, logo, plakat). Zostały umieszczone na platformie Twinspace.
W rzeczywistości ten projekt został stworzony, aby poprawić umiejętności cyfrowe uczniów. Wśród aplikacji wykorzystanych przy tworzeniu finalnych produktów wymieniłbym: Plogaton, PicsArt, WordArt, Google Forms, Google Maps, Google Docs, Google Excel, Poster Maker, Viva Video, Animoto, Pixiz, Flaming Text, Padlet, Kahoot , Canva, Jigsaw Planet , Kahoot, Story Jumper, MomentCam, YouTube, iShot, Wakelet, Linoit, Mentimeter, Book Creator, Photo Lab, PicCollage, Dollify, Phinish, Chenar Foto, Quizizz, Behance, Symbalo, Thinglink, Canva, Genially.
Projekt wywarł pozytywny wpływ na uczniów, zarówno przez pryzmat wybranego tematu – koty przyjaciele człowieka, ale także z perspektywy wykorzystania narzędzi Web 2.0. . Uczniowie uzyskali również znaczący wkład w swoje przyszłe życie edukacyjne, nabywając kompetencje w zakresie posługiwania się językami obcymi, umiejętności korzystania z mediów cyfrowych oraz świadomego korzystania z Internetu.
Działania prowadzone w ramach projektu są udostępniane ogółowi za pośrednictwem eTwinning Live i można je przeglądać, korzystając z linku:
https://live.etwinning.net/projects/project/312124
Podsumowując - projekt wywarł pozytywny wpływ na uczniów, a zaproponowane cele zostały osiągnięte.